מידע חשוב למטיילים בדובאי


מידע חשוב למטיילים בדובאי

רקע על דובאי 

איחוד האמירויות הערביות היא פדרציה של 7 נסיכויות בחצי האי ערב שאוחדו למדינה אחת בשנת 1971. דובאי היא אחת משבע האמירויות - דובאי, אבו דאבי, שארג’ה, עג’מאן, ראס אל-ח’ימה, פוג’יירה ואום אל-קיוין. 

כל אחת מהנסיכויות מתנהלת בעצמאות ועם מערכת חוקים משלה. המרכיבות את איחוד האמירויות הערביות. דובאי נמצאת דרומית מערבית לשארג’ה וצפון מזרחית לאבו דאבי. ממוקמת על חופו הדרום-מזרחי של המפרץ הפרסי. העיר מופרדת על ידי נהר דובאי. ערבית היא השפה הלאומית והרשמית של איחוד האמירויות הערביות. האנגלית משמשת כשפה שנייה. שפות עיקריות אחרות מדוברות בדובאי בשל ההגירה, אבל אינם רשמיות. 

דובאי היא האמירות השנייה בגודלה באיחוד לאחר אבו דאבי. דובאי איחוד האמירויות הערביות הוא למעשה שטח מדברי, בירת האמירות היא העיר אבו דאבי. יש לה את האוכלוסייה הגדולה ביותר. באיחוד האמירויות הערביות גרים כ-10.749 מיליון תושבים, אך רק כ-1.5 מיליון אזרחים אמירתיים. והשאר, עובדים זרים. 

דובאי הוקמה במאה ה-18 ככפר דייגים פשוט, והתפתחה בשנים שאחרי כנקודת מסחר. 

כלכלת דובאי אינה מבוססת על נפט אלא על תיירות, תחבורה, מסחר ופיננסים. אף על פי שאין בה כמויות גדולות של משאבי טבע, דובאי הפכה לאחת הערים העשירות בעולם. המגדל הגדול בעולם, הקניון החמישי הגדול בעולם, שדה התעופה הגדול בעולם ומלונות יוקרה בעלי-שם נמצאים בדובאי, והיא עשתה זאת בזכות מסחר בינלאומי, הקלות על עסקים ומיסוי נוח. 

עד שנת 1960 האמירויות היו תחת שליטה בריטית. בשנת 1971 התאחדו שבעת האמירויות ויצרו את איחוד האמירויות שאנחנו מכירים היום. העיר גדלה במהירות, והיא נהייתה יעד פופולארי לטיולים ולעסקים. היא נמצאת במיקום מצוין, התושבים שלה עשירים במיוחד והיא מלאה בעובדים מכל העולם ואנשים מלאי התלהבות לחדשנות.

אקלים

דובאי נמצאת באזור בו שורר אקלים מדברי.  הקיץ בדובאי חם באופן קיצוני ולח מאוד; הטמפרטורות הממוצעות נעות בין כ-30 מעלות צלזיוס בלילה ללמעלה מ-40 מעלות צלזיוס ביום. החורף בדובאי חמים יחסית כשהטמפרטורות נעות מאזור 15 מעלות צלזיוס בלילה לאזור 25 מעלות ביום. הזמן המתאים ביותר לבקר בדובאי בין חודשי אוקטובר למרץ.

שעון דובאי

בקיץ השעה בדובאי היא שעה אחת קדימה מישראל. אם בישראל השעה 10:00 אז השעה בדובאי תהיה 11:00, בחורף ההפרש גדל לשעתיים ז"א שאם בישראל השעה 10:00 השעה בדובאי תהיה 12:00.

נמל התעופה הבינלאומי של דובאי

שדה התעופה הבינלאומי של דובאי ( DXB ) הוא בסיס פעולה מרכזי ביותר במזרח התיכון ובסיס הבית של חברת הדגל של דובאי אמירייטס.

בשדה התעופה הבינלאומי של דובאי יש שלושה טרמינלים:

•     טרמינל 1 הוא הטרמינל הראשי, המשמש את מרבית חברות התעופה הגדולות וטיסות ארוכות טווח.

•     טרמינל 2 משרת טיסות אזוריות ולואו-קוסט, כולל כל טיסות FlyDubai.

•     טרמינל 3 משמש אך ורק לטיסות באמירויות.

שדה התעופה הבינלאומי של דובאי נמצא כשבע קילומטרים ממרכז העיר שאליו ניתן להגיע ב: רכבת תחתית, אוטובוס, מונית או ברכב שכור ( מיותר ).

מכס

כמות המשקאות האלכוהוליים והבירות לא תעלה על 4 ליטרים של משקאות אלכוהוליים, או על 2 קרטונים של בירה (כל אחד מהם מורכב מ -24 פחיות, שלא יעלה על 355 מ”ל לכל פחית או שווה ערך לה).

החזר מע”מ לתיירים

בתור תייר אפשר לבקש החזר על המע”מ על הקניה שלכם. החזר המע”מ נעשה במערכת אלקטרונית בכל נקודת יציאה מהמדינה, רק אם בוצע קניה באיחוד האמירויות ( במשך 90 יום ) שאינה פטורה ממע”מ. יש לצרף דרכון וכרטיס אשראי. בעת שהות בחנות, בקשו רכישה פטורה ממס, שתקפה בהוצאה מינימלית של AED250 דרהם. הציגו את הדרכון לסריקה לשימוש במערכת התשלומים.

טיפים במלונות ומסעדות 

מלונות ומסעדות מוסיפים לחיובים באופן אוטומטי דמי שירות של 10 עד 20 אחוזים, ולעיתים היטל תיירות נוסף בסביבות שישה אחוזים. זה די עוקץ, אבל עדיין נהוג להשאיר טיפ של 10 עד 15 אחוז במסעדות ולתת לסבלים ולמנקי חדרי המלון כמה דירהם. זכרו כי דמי שירות אינם מגיעים בדרך כלל למלצרים וכי הכנסות עובדי האירוח בדובאי בדרך כלל נמוכות.


חשמל 

השקע הנפוץ באיחוד אמירויות הערביות הוא G ואו D. המתח אספקת 230 וולט בתדר 50 הרץ. כדאי להביא מתאם שקע אוניברסלי איכותי שלא יישרף לכם.

מתאם חשמל לשקע בדובאימתאם חשמל לשקעים בדובאי

מטבע מקומי

המטבע המקומי בדובאי: דירהם (AED 

השער היציג של המטבע ביחס לשקל: 1 AED שווה 0.9274 שקל, נכון לכתיבת מאמר זה

מומלץ לא לפרוט בשדה תעופה!!! אלא בצ’ינג’ים הרשמיים שבקניונים.

אל תעשה בדובאי

המטיילים הישראלים שרוצים לדעת מה לעשות בדובאי צריכים להבין כי הם מתארחים במדינה מוסלמית שמרנית מאוד. עם כל הרצון שיש באיחוד האמירויות לארח תיירים מהמערב ומרחבי העולם, המקומיים עדיין מקפידים מאוד על כללי התנהגות נוקשים. כך, למשל, יש להיזהר עם שתיית אלכוהול – שאסורה בדת האסלאם. ישנם מקומות בילוי שבהם ניתן לקנות משקאות חריפים, וכן במלונות ניתן לשתות – אך יש להיזהר משתייה לשוכרה והסתובבות בעיר תחת השפעת אלכוהול. בנוסף לכך, חשוב מאוד להימנע מצריכה, שימוש או מכירה של כל סוג של סם. השלטונות מקפידים על כך מאוד, ותייר שייתפס עם סם בדובאי עלול לשלם על כך מחיר יקר מאוד. דבר נוסף שיש להקפיד עליו הוא נושא הלבוש. בחופי הים ובבריכות ניתן להסתובב עם בגד ים (נשים וגברים כאחד) – אך בכל מקום אחר בדובאי יש ללכת עם לבוש צנוע (לבוש שמסתיר את הכתפיים ואינו חושף מדי את הגוף). הציבור המקומי רגיש לעניין זה ומומלץ שלא להסתכן ולהקפיד על כללי לבוש אלה. ישנה גם רגישות בכל הנוגע לשמירה על כבוד דת האסלאם והשלטון המקומי. חשוב שלא לצחוק על הנושאים האלה ברחוב, וודאי שלא בשיחה עם אחד מתושבי איחוד האמירויות. 

בשביל להנגיש את דובאי למטיילים, יש הבדל גדול בין נורמת ההתנהגות במרחב הציבורי לבין מה שמתרחש במקומות הלינה והאירוח עצמם. במלונות יש מקום לחופש רב יותר, אך מרגע שהתיירים יוצאים למרחב הציבורי, עליהם לזכור מהם הכללים החברתיים הנהוגים בדובאי ובאיחוד האמירויות.